Vishay/Dale RCP0505B100RJTP
RCP0505B100RJTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B100RJTP
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B100RJTP.pdf
Availability of RCP0505B100RJTP
QUANTITY
RCP0505B100RJTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B100RJTP
Internal Part NumberEIS-RCP0505B100RJTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B100RJTP
Related LinksRCP0505, RCP0505B100RJTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B100RJTP Details Description
Related parts for RCP0505B100RJTP
LED YELLOW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC MELF datasheet.pdf
VARISTOR 8V 30A 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB 64QFN datasheet.pdf
SB-240-56HD PERMA SEAL HEAVY DUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 55W datasheet.pdf