Vishay/Dale RCP0505B25R0GEA
RCP0505B25R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B25R0GEA
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B25R0GEA.pdf
Availability of RCP0505B25R0GEA
QUANTITY
RCP0505B25R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B25R0GEA
Internal Part NumberEIS-RCP0505B25R0GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B25R0GEA
Related LinksRCP0505, RCP0505B25R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B25R0GEA Details Description
Related parts for RCP0505B25R0GEA
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMB datasheet.pdf
CONN 60POS ZIF PCB RCPT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FERRITE CORE EPX 160NH N45 datasheet.pdf
IC ENERGY MM PROCESSOR 24TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #1/4 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf