Vishay/Dale RCP0505B25R0GS2
RCP0505B25R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B25R0GS2
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B25R0GS2.pdf
Availability of RCP0505B25R0GS2
QUANTITY
RCP0505B25R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B25R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP0505B25R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B25R0GS2
Related LinksRCP0505, RCP0505B25R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B25R0GS2 Details Description
Related parts for RCP0505B25R0GS2
TRANS NPN 450V 5A TO-220 datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 1A 5V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1KHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf