Vishay/Dale RCP0505B25R0GTP
RCP0505B25R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B25R0GTP
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B25R0GTP.pdf
Availability of RCP0505B25R0GTP
QUANTITY
RCP0505B25R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B25R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP0505B25R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B25R0GTP
Related LinksRCP0505, RCP0505B25R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B25R0GTP Details Description
Related parts for RCP0505B25R0GTP
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PHONO JACK 3POS R/A RED/WHT/Y AU datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4992SD datasheet.pdf
PLUG 6ROW 114POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 3.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf