Vishay/Dale RCP0505B50R0GEA
RCP0505B50R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B50R0GEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B50R0GEA.pdf
Availability of RCP0505B50R0GEA
QUANTITY
RCP0505B50R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B50R0GEA
Internal Part NumberEIS-RCP0505B50R0GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B50R0GEA
Related LinksRCP0505, RCP0505B50R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B50R0GEA Details Description
Related parts for RCP0505B50R0GEA
CONN DB25 CRIMP MALE YLW CHROME datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.0V TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 3.7 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf