Vishay/Dale RCP0505B50R0GEB
RCP0505B50R0GEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B50R0GEB
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B50R0GEB.pdf
Availability of RCP0505B50R0GEB
QUANTITY
RCP0505B50R0GEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B50R0GEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505B50R0GEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B50R0GEB
Related LinksRCP0505, RCP0505B50R0GEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B50R0GEB Details Description
Related parts for RCP0505B50R0GEB
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.315" 3MM 2LD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf