Vishay/Dale RCP0505B50R0JEC
RCP0505B50R0JEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B50R0JEC
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B50R0JEC.pdf
Availability of RCP0505B50R0JEC
QUANTITY
RCP0505B50R0JEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B50R0JEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505B50R0JEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B50R0JEC
Related LinksRCP0505, RCP0505B50R0JEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B50R0JEC Details Description
Related parts for RCP0505B50R0JEC
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 26-22AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf