Vishay/Dale RCP0505B75R0GET
RCP0505B75R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B75R0GET
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B75R0GET.pdf
Availability of RCP0505B75R0GET
QUANTITY
RCP0505B75R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B75R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP0505B75R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B75R0GET
Related LinksRCP0505, RCP0505B75R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B75R0GET Details Description
Related parts for RCP0505B75R0GET
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 9.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
VARISTOR 815V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC911LC4B datasheet.pdf
LED ARRAY 800LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf