Vishay/Dale RCP0505B75R0GS6
RCP0505B75R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B75R0GS6
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B75R0GS6.pdf
Availability of RCP0505B75R0GS6
QUANTITY
RCP0505B75R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B75R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP0505B75R0GS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B75R0GS6
Related LinksRCP0505, RCP0505B75R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B75R0GS6 Details Description
Related parts for RCP0505B75R0GS6
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
JAM NUT 5/16" STN STEEL 1/4-36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC 214AB datasheet.pdf
GDT 250V 30% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TPS65310 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf