Vishay/Dale RCP0505B75R0JEB
RCP0505B75R0JEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B75R0JEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B75R0JEB.pdf
Availability of RCP0505B75R0JEB
QUANTITY
RCP0505B75R0JEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B75R0JEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505B75R0JEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B75R0JEB
Related LinksRCP0505, RCP0505B75R0JEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B75R0JEB Details Description
Related parts for RCP0505B75R0JEB
BATTERY PACK NICAD 9.6V 2400MAH datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 240POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 3000K 2X6 MCPCB datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
AMP .050C/L CEC 23 DUAL POS LF datasheet.pdf
10MM ROUND GRAY CAP datasheet.pdf