Vishay/Dale RCP0505W100RGEA
RCP0505W100RGEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RGEA
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RGEA.pdf
Availability of RCP0505W100RGEA
QUANTITY
RCP0505W100RGEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RGEA
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RGEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RGEA
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RGEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RGEA Details Description
Related parts for RCP0505W100RGEA
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT HS 10-TDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 71VWM 111.5VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf