Vishay/Dale RCP0505W100RGEC
RCP0505W100RGEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RGEC
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RGEC.pdf
Availability of RCP0505W100RGEC
QUANTITY
RCP0505W100RGEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RGEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RGEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RGEC
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RGEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RGEC Details Description
Related parts for RCP0505W100RGEC
IDC CABLE - MCG10K/MC10G/MCG10K datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 110MA 10.92 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLATLINK TRANSMITTER 56TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf