Vishay/Dale RCP0505W100RGS6
RCP0505W100RGS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RGS6
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RGS6.pdf
Availability of RCP0505W100RGS6
QUANTITY
RCP0505W100RGS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RGS6
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RGS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RGS6
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RGS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RGS6 Details Description
Related parts for RCP0505W100RGS6
SWITCH SPST AUTO 7 SEC 50V datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF RED PC MNT datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
KIT DEV STARTER ST10F276Z5 datasheet.pdf
FIXED IND 77UH 1.54A 200 MOHM TH datasheet.pdf
1/16 INCH HST BK 50/4' PKG datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf