Vishay/Dale RCP0505W100RJEB
RCP0505W100RJEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RJEB
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RJEB.pdf
Availability of RCP0505W100RJEB
QUANTITY
RCP0505W100RJEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RJEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RJEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RJEB
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RJEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RJEB Details Description
Related parts for RCP0505W100RJEB
STRAP BATTERY 9V I-STYLE 4"LEAD datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 39 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
KJB 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf