Vishay/Dale RCP0505W100RJED
RCP0505W100RJED picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RJED
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RJED.pdf
Availability of RCP0505W100RJED
QUANTITY
RCP0505W100RJED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RJED
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RJED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RJED
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RJED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RJED Details Description
Related parts for RCP0505W100RJED
IC OTP 256KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 45X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf