Vishay/Dale RCP0505W100RJET
RCP0505W100RJET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RJET
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RJET.pdf
Availability of RCP0505W100RJET
QUANTITY
RCP0505W100RJET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RJET
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RJET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RJET
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RJET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RJET Details Description
Related parts for RCP0505W100RJET
JUMPER-H9991TR/1852SL/H9991TR 4" datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 27POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SRAM 2MB 45NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf