Vishay/Dale RCP0505W25R0GEC
RCP0505W25R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W25R0GEC
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W25R0GEC.pdf
Availability of RCP0505W25R0GEC
QUANTITY
RCP0505W25R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W25R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505W25R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W25R0GEC
Related LinksRCP0505, RCP0505W25R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W25R0GEC Details Description
Related parts for RCP0505W25R0GEC
COMPUTER SNGLBD BL2600 256K FLSH datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 18BIT BUS TXRX 56-SSOP datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 200MM CONN MOD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
ADAPTOR FOR D-SUB SET DOUBLE ROW datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf