Vishay/Dale RCP0505W25R0GET
RCP0505W25R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W25R0GET
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W25R0GET.pdf
Availability of RCP0505W25R0GET
QUANTITY
RCP0505W25R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W25R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP0505W25R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W25R0GET
Related LinksRCP0505, RCP0505W25R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W25R0GET Details Description
Related parts for RCP0505W25R0GET
RES SMD 14.3KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IDC ZR 5POS 1.5MM 28AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RT ANGLE DIFF PNP datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 4.273K OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf