Vishay/Dale RCP0505W25R0GS3
RCP0505W25R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W25R0GS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W25R0GS3.pdf
Availability of RCP0505W25R0GS3
QUANTITY
RCP0505W25R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W25R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP0505W25R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W25R0GS3
Related LinksRCP0505, RCP0505W25R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W25R0GS3 Details Description
Related parts for RCP0505W25R0GS3
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.6A 10SON datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC LIN INTERFACE W/WAKE 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 460NM ROY BLUE 550MW SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf