Vishay/Dale RCP0505W25R0GS3
RCP0505W25R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W25R0GS3
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W25R0GS3.pdf
Availability of RCP0505W25R0GS3
QUANTITY
RCP0505W25R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W25R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP0505W25R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W25R0GS3
Related LinksRCP0505, RCP0505W25R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W25R0GS3 Details Description
Related parts for RCP0505W25R0GS3
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
DOOR STEEL 85.5X19.33" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 40W datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf