Vishay/Dale RCP0505W50R0GET
RCP0505W50R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0GET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0GET.pdf
Availability of RCP0505W50R0GET
QUANTITY
RCP0505W50R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0GET
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0GET Details Description
Related parts for RCP0505W50R0GET
IC TXRX RS232 5V SHTDWN LP 28DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
IC PWM CTLR CURRENT MODE 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 32A 0.88 MOHM datasheet.pdf