Vishay/Dale RCP0505W50R0JEB
RCP0505W50R0JEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JEB.pdf
Availability of RCP0505W50R0JEB
QUANTITY
RCP0505W50R0JEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JEB
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JEB Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JEB
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 6KBIT 400KHZ 16SSOPB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 16 5.0V 44-SOJ datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A datasheet.pdf