Vishay/Dale RCP0505W50R0JED
RCP0505W50R0JED picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JED.pdf
Availability of RCP0505W50R0JED
QUANTITY
RCP0505W50R0JED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JED
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JED
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JED Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JED
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
RES 5.08 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CLAMP BEAM 5/16"-1/2" FLANGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf