Vishay/Dale RCP0505W50R0JET
RCP0505W50R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JET.pdf
Availability of RCP0505W50R0JET
QUANTITY
RCP0505W50R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JET
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JET
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JET Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JET
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 53A TO247 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf