Vishay/Dale RCP0505W50R0JET
RCP0505W50R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JET
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JET.pdf
Availability of RCP0505W50R0JET
QUANTITY
RCP0505W50R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JET
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JET
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JET Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JET
RES SMD 34K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .100 EXTEND datasheet.pdf
EUROCARD TYPE C datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 244.2 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 2POS PINS datasheet.pdf
OSC CMEMS 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf