Vishay/Dale RCP0505W50R0JS3
RCP0505W50R0JS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JS3.pdf
Availability of RCP0505W50R0JS3
QUANTITY
RCP0505W50R0JS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JS3
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JS3
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JS3 Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JS3
CAP FILM 0.022UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD R/A PC 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A TO220-5 datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 50POS datasheet.pdf