Vishay/Dale RCP0505W50R0JS3
RCP0505W50R0JS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JS3
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JS3.pdf
Availability of RCP0505W50R0JS3
QUANTITY
RCP0505W50R0JS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JS3
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JS3
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JS3 Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JS3
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
IC CLK XO QUAD FREQUENCY 8SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf