Vishay/Dale RCP0505W75R0GS2
RCP0505W75R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0GS2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0GS2.pdf
Availability of RCP0505W75R0GS2
QUANTITY
RCP0505W75R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0GS2
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0GS2 Details Description
Related parts for RCP0505W75R0GS2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC I/O PORT 12BIT ANLG 28-SOIC datasheet.pdf
ADAPTER BNC FMALE-STD PHONE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TAPE REPOSITIONABLE DBL COATED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf