Vishay/Dale RCP0505W75R0JS6
RCP0505W75R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0JS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0JS6.pdf
Availability of RCP0505W75R0JS6
QUANTITY
RCP0505W75R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0JS6
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0JS6 Details Description
Related parts for RCP0505W75R0JS6
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 800MA 360 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 135MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf