Vishay/Dale RCP0505W75R0JS6
RCP0505W75R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0JS6
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0JS6.pdf
Availability of RCP0505W75R0JS6
QUANTITY
RCP0505W75R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0JS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0JS6
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0JS6 Details Description
Related parts for RCP0505W75R0JS6
RES ARRAY 9 RES 3.9K OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 30V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG FLYBACK ISO ADJ TSOT23-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.2000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf