Vishay/Dale RCP0505W75R0JTP
RCP0505W75R0JTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0JTP
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0JTP.pdf
Availability of RCP0505W75R0JTP
QUANTITY
RCP0505W75R0JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0JTP
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0JTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)