Vishay/Dale RCP0603B100RGS3
RCP0603B100RGS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RGS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RGS3.pdf
Availability of RCP0603B100RGS3
QUANTITY
RCP0603B100RGS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RGS3
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RGS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RGS3
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RGS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RGS3 Details Description
Related parts for RCP0603B100RGS3
REGULATOR 7.15V 1.5A 3PSIP SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS RECEPT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 27POS LGH SERIES datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf