Vishay/Dale RCP0603B100RGS6
RCP0603B100RGS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RGS6
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RGS6.pdf
Availability of RCP0603B100RGS6
QUANTITY
RCP0603B100RGS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RGS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RGS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RGS6
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RGS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RGS6 Details Description
Related parts for RCP0603B100RGS6
FIXED IND 1.8UH 2.9A 23 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
IC 18BIT UNVRSL BUS TXRX 56TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PC MNT SKT MINI datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 5.08MM datasheet.pdf
BLANK ASDMB-XR OSCILLATOR 25PPM datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf