Vishay/Dale RCP0603B100RGWB
RCP0603B100RGWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RGWB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RGWB.pdf
Availability of RCP0603B100RGWB
QUANTITY
RCP0603B100RGWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RGWB
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RGWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RGWB
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RGWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RGWB Details Description
Related parts for RCP0603B100RGWB
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
INVERTER 700V FOR CCFL LAMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-553 datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf