Vishay/Dale RCP0603B100RJEA
RCP0603B100RJEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJEA.pdf
Availability of RCP0603B100RJEA
QUANTITY
RCP0603B100RJEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJEA
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJEA
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJEA Details Description
Related parts for RCP0603B100RJEA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SFC 2/12 BLU 120/BX datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf