Vishay/Dale RCP0603B100RJEC
RCP0603B100RJEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJEC.pdf
Availability of RCP0603B100RJEC
QUANTITY
RCP0603B100RJEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJEC
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJEC
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJEC Details Description
Related parts for RCP0603B100RJEC
IDC CABLE-AKN64A/ AE64G / AKN64A datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 966MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
02P MTA156 HDR ASSY SQ R/A F/L datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 28VAC PNL MNT RED datasheet.pdf