Vishay/Dale RCP0603B100RJS2
RCP0603B100RJS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJS2
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJS2.pdf
Availability of RCP0603B100RJS2
QUANTITY
RCP0603B100RJS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJS2
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJS2 Details Description
Related parts for RCP0603B100RJS2
IDC CABLE - MKS14K/MC14F/X datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 7.0X5.0 LVPECL BLANK datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 14POS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf