Vishay/Dale RCP0603B100RJS3
RCP0603B100RJS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJS3
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJS3.pdf
Availability of RCP0603B100RJS3
QUANTITY
RCP0603B100RJS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJS3
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJS3
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJS3 Details Description
Related parts for RCP0603B100RJS3
IC REG LDO -5V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 26POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SGE-225-4-0610L 10000M SFTY EDGE datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 3/16" datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf