Vishay/Dale RCP0603B100RJS6
RCP0603B100RJS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJS6.pdf
Availability of RCP0603B100RJS6
QUANTITY
RCP0603B100RJS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJS6
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJS6 Details Description
Related parts for RCP0603B100RJS6
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
DISPLAY 650NM RED 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ADH SIGN INKJET E 4.00 X datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf