Vishay/Dale RCP0603B100RJS6
RCP0603B100RJS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B100RJS6
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B100RJS6.pdf
Availability of RCP0603B100RJS6
QUANTITY
RCP0603B100RJS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B100RJS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603B100RJS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B100RJS6
Related LinksRCP0603, RCP0603B100RJS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B100RJS6 Details Description
Related parts for RCP0603B100RJS6
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH DIP HALF PITCH 8POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 4POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 39POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-POWER CODING PIN F PLASTIC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf