Vishay/Dale RCP0603B25R0GEB
RCP0603B25R0GEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B25R0GEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B25R0GEB.pdf
Availability of RCP0603B25R0GEB
QUANTITY
RCP0603B25R0GEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B25R0GEB
Internal Part NumberEIS-RCP0603B25R0GEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B25R0GEB
Related LinksRCP0603, RCP0603B25R0GEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B25R0GEB Details Description
Related parts for RCP0603B25R0GEB
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
OFF-LOC-REMOTE datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf