Vishay/Dale RCP0603B25R0GWB
RCP0603B25R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B25R0GWB
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B25R0GWB.pdf
Availability of RCP0603B25R0GWB
QUANTITY
RCP0603B25R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B25R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP0603B25R0GWB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B25R0GWB
Related LinksRCP0603, RCP0603B25R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B25R0GWB Details Description
Related parts for RCP0603B25R0GWB
CONN HEADER 16POS STR NO LATCH datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.060" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.8KV 250A DO205 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID NYLON GRAY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf