Vishay/Dale RCP0603B50R0GEA
RCP0603B50R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B50R0GEA
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B50R0GEA.pdf
Availability of RCP0603B50R0GEA
QUANTITY
RCP0603B50R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B50R0GEA
Internal Part NumberEIS-RCP0603B50R0GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B50R0GEA
Related LinksRCP0603, RCP0603B50R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B50R0GEA Details Description
Related parts for RCP0603B50R0GEA
FIXED IND 100UH 800MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
HOLDER FOR GDT 151/ATS SCREW MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
5100UF 15V 30X95 105C AXI datasheet.pdf