Vishay/Dale RCP0603B50R0GS2
RCP0603B50R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B50R0GS2
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B50R0GS2.pdf
Availability of RCP0603B50R0GS2
QUANTITY
RCP0603B50R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B50R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603B50R0GS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B50R0GS2
Related LinksRCP0603, RCP0603B50R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B50R0GS2 Details Description
Related parts for RCP0603B50R0GS2
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 10W datasheet.pdf
Crystal 31.5000kHz 100ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MIC IV+ RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 3 POSN datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf