Vishay/Dale RCP0603B50R0JEA
RCP0603B50R0JEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B50R0JEA
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B50R0JEA.pdf
Availability of RCP0603B50R0JEA
QUANTITY
RCP0603B50R0JEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B50R0JEA
Internal Part NumberEIS-RCP0603B50R0JEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B50R0JEA
Related LinksRCP0603, RCP0603B50R0JEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B50R0JEA Details Description
Related parts for RCP0603B50R0JEA
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 12NS 128QFP datasheet.pdf
BOX PLSTC BLK/CLR 6.88"LX4.88"W datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 15A 4.3 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf