Vishay/Dale RCP0603B50R0JET
RCP0603B50R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B50R0JET
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B50R0JET.pdf
Availability of RCP0603B50R0JET
QUANTITY
RCP0603B50R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B50R0JET
Internal Part NumberEIS-RCP0603B50R0JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B50R0JET
Related LinksRCP0603, RCP0603B50R0JET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B50R0JET Details Description
Related parts for RCP0603B50R0JET
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf