Vishay/Dale RCP0603B75R0GET
RCP0603B75R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B75R0GET
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B75R0GET.pdf
Availability of RCP0603B75R0GET
QUANTITY
RCP0603B75R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B75R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP0603B75R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B75R0GET
Related LinksRCP0603, RCP0603B75R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B75R0GET Details Description
Related parts for RCP0603B75R0GET
IC BUS BUFFER TRI-ST HEX 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.2MHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 5P-5P/5P M-F/F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
NON-SHRINK HARNESS TUBING BLACK datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf