Vishay/Dale RCP0603B75R0JS2
RCP0603B75R0JS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B75R0JS2
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B75R0JS2.pdf
Availability of RCP0603B75R0JS2
QUANTITY
RCP0603B75R0JS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B75R0JS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603B75R0JS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B75R0JS2
Related LinksRCP0603, RCP0603B75R0JS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B75R0JS2 Details Description
Related parts for RCP0603B75R0JS2
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 M CRP TERM CHN 15AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 UF 10% 400VDC datasheet.pdf