Vishay/Dale RCP0603B75R0JS3
RCP0603B75R0JS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B75R0JS3
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B75R0JS3.pdf
Availability of RCP0603B75R0JS3
QUANTITY
RCP0603B75R0JS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B75R0JS3
Internal Part NumberEIS-RCP0603B75R0JS3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B75R0JS3
Related LinksRCP0603, RCP0603B75R0JS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B75R0JS3 Details Description
Related parts for RCP0603B75R0JS3
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CER RESONATOR 10.0MHZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf