Vishay/Dale RCP0603B75R0JS6
RCP0603B75R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B75R0JS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B75R0JS6.pdf
Availability of RCP0603B75R0JS6
QUANTITY
RCP0603B75R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B75R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603B75R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B75R0JS6
Related LinksRCP0603, RCP0603B75R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B75R0JS6 Details Description
Related parts for RCP0603B75R0JS6
IC MUX 4:1 LVDS DIFF 3.3V 32MLF datasheet.pdf
SSD 176GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf